Dizilerde İspanyolca Rüzgarı

İspanyolca Diziler Revaçta

Dizi izlemekten bir yetenek gibi bahsettiğimiz bir çağdayız. Öyle ki arkadaşlarımızı hangi dizileri izleyip izlemediklerine göre yargılar hale bile geldik. Peki bu izlediğimiz dizilerin hangileri hangi ülkelere ait, hangi temel fikirler üzerine bu diziler çekilip yayınlanıyor biliyor muyuz ? Bence çok önemli olmayan bu detaylar dizi sektörünün giderek karakter kazanmasına neden oluyor ki bu iyi bir şey.

Dizilerin Dilleri Karakterlerini Belirliyor

Örnek vermek gerekirse bence İngiliz dizilerinin tipik karakteristik özelliği, sade halkan, romantik karakterler ve ciddi bir edebi dil kullanılması, bu özellikleri Amerikan dizilerinde daha sert çocuk/kız ve eğlenceli bir dil olarak yansıtıldığını görüyorum. Örnek vermek gerekirse, İngiliz Penny Dreadfuldizisi bilim kurgu dönem dizisi olarak, Amerikalı dönem dizilerinden The Marvelous Mrs. Maisel adlı komedi dönem dizisiyle karşılaştırdığınızda net bir şekilde iki millet arasındaki duygusal farklılıkları ve karakter farklılıklarını görebiliyorsunuz.

Biri korku, biri komedi olmasına rağmen çoğu diğer diziler gibi burada da senaryo ve çekimlerdeki duygu geçişlerini çok rahat ölçebiliyorsunuz.

Radyo, televizyon ve sinema dediğimizde şüphesiz aklımıza gelen ilk ülke Amerika Birleşik Devletleri ve onun film endüstrisi Hollywood. Dünyaca ünlü oyuncuların, yönetmenlerin çalıştığı, teknoloji ve sinemanın en başarılı örneklerini bizlere sunan Hollywood, Amerikan politikasının ihtiyacı olduğunda en güçlü propagandasını yapan kurum olmuştur. Bu nedenlerdir ki günümüzde bu endüstriye karşı bir ayaklanma söz konusu.

İngilizler Öncü Oldu

İngilizlerin başını çektiği bu ayaklanmaya son yıllarda her ne kadar Amerikan sermaye destekli de olsa İspanyollar da katıldı. Narcos adlı Amerikanın narkotikle mücadelesini konu alan bir diziyle dizi ve film hayatımıza giren İspanyolca ve Latin rüzgarı en son “La casa de papel” isimli fantastik bir polisiye ile devam ediyor.

Dizi, İspanya’da bir grup soyguncunun bir araya gelmesiyle başlıyor. Dizi de Katilinden, bilgisayar dehası çocuğuna ve “Oceans” serisi filmlerde çokça gördüğümüz tipik beyefendi abi hırsızına kadar alanında usta hırsızlardan oluşan bir takımın İspanya’da bulunan darphaneyi soymaya çalışıyor. En azından dizinin birici sezonu bu konu üzerinde ilerliyor.

Narcos’la yükselen İspanyolca rüzgarı bu diziyle daha da büyüyüp bir kasırgaya dönüşeceğe benziyor. Daha isimini bilmediğimiz ve kimi Hollywood dizilerine ve filmlerine taş çıkaracak nice film ve dizilerin de gün yüzüne çıkarılması, izleyici olarak aradığımız rekabet ortamını coşturacak gibi duruyor.

Bir önceki yazımız olan Ocak 2018'de Başlayan Yeni Diziler başlıklı makalemizde Ocak 2018 dizileri ve Ocakta gelecek diziler hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.